Weekend Małżeński (podstawowy)

Weekend Małżeński to propozycja przeżycia spotkania we dwoje, czyli warsztatowych rekolekcji dla małżeństw pragnących pogłębienia relacji, a także przeżywających trudności i kryzysy. Podczas tych rekolekcji mąż i żona we dwoje, i tylko we dwoje, mają okazję porozmawiać ze sobą o tym, o czym na co dzień nie rozmawiają, albo na te tematy, które zazwyczaj stanowią źródło napięć i konfliktów.

Weekendy Małżeńskie mają charakter warsztatów zamkniętych. Prowadzone są przez odpowiednio przygotowane pary małżeńskie oraz kapłana, których zadaniem jest wprowadzenie uczestników w tematykę rekolekcji oraz przygotowanie ich do pracy własnej.  Treścią rekolekcji jest dialog pomiędzy mężem a żoną, a celem – coraz lepsze poznanie się, zrozumienie i zbudowanie zaufania między nimi.

Małżonkom zapewniona jest pełna intymność – żadne prywatne sprawy nie są ujawniane innym uczestnikom. Podczas rekolekcji małżeństwo ma szansę odświeżyć wzajemne uczucia, odnowić swoją jedność i na nowo zachwycić się swoim związkiem.

Program

Program spotkań oparty jest na wiedzy z zakresu psychologii komunikacji i teologii. Umożliwia autentyczne odkrycie na nowo swojej żony/swojego męża oraz siebie samego w duchu miłości, a tym samym uzdalnia do przezwyciężania pojawiających się w małżeństwie trudności.

Na rekolekcje może przyjechać każde małżeństwo, niezależnie od stażu małżeńskiego, wieku czy zaangażowania religijnego. Program spotkań jest odpowiedni zarówno dla małżonków żyjących w zgodzie, jak i tych, którzy przeżywają różnorodne problemy i często są już na etapie przygotowywania się do rozwodu.

Pogłębianiu więzi małżeńskiej na rekolekcjach sprzyja odpowiednie otoczenie. Rekolekcje prowadzone są w domu rekolekcyjnym. Każda para ma zapewniony własny pokój z łazienką.

Informacje praktyczne

Rekolekcyjny weekend zaczyna się w piątek kolacją o godzinie 18:00 (warto być chwilę wcześniej, aby spokojnie się rozpakować i odpocząć po podróży), a kończy w niedzielę ok. 15:00. Koszt uczestnictwa małżeństwa w rekolekcjach to aktualnie 720zł (w tej cenie zawarty jest nocleg, posiłki, niezbędne materiały). W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość dofinansowania, tak aby wysokość opłaty nie była przeszkodą w uczestnictwie.

Weekendy Małżeńskie organizujemy zazwyczaj w jednym z dwóch ośrodków rekolekcyjnych:

Aktualne terminy rekolekcji znajdziesz tutaj.


Najczęstsze pytania

Koszt uczestnictwa małżeństwa w rekolekcjach to aktualnie ok. 720 zł (w tej cenie zawarty jest nocleg, posiłki, niezbędne materiały). W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość dofinansowania, tak aby wysokość opłaty nie była przeszkodą w uczestnictwie.
Tak, prosimy o zgłaszanie potrzeb związanych z dietą podczas zapisów.
Tak, codziennie będzie odprawiana msza św. dla chętnych, nie ma obowiązku uczestnictwa w niej.
Informacje o planowanych Weekendach umieszczone są w zakładce terminy.
Dla każdego Weekendu prowadzona jest lista rezerwowa. Zdarza się, że miejsca zwalniają się w ostatniej chwili, co stwarza szansę uczestnictwa oczekującym małżeństwom. Alternatywą dla wpisania się na listę rezerwową może być zapisanie się na kolejną edycję lub uczestnictwo w Weekendzie prowadzonym przez inne ośrodki Spotkań Małżeńskich w Polsce. Informacje o planowanych rekolekcjach w Polsce umieszczone są w zakładce terminy na stronie głównej Spotkań Małżeńskich.
Nie. Zalecane jest, aby małżeństwa cały czas Weekendu spędziły w miejscu jego prowadzenia. Rekolekcje prowadzone są w formie wyjazdowej. Czas oddalenia od domu i codziennych trosk sprzyja dobremu przeżyciu rekolekcji.
Nie. Zalecane jest, aby małżeństwa brały udział w całym programie Weekendu.
Nie. Program Weekendu Małżeńskiego oraz sposób zakwaterowania nie stwarza możliwości przyjazdu na rekolekcje z dzieckiem.
Nie. Program Weekendu Małżeńskiego oraz sposób zakwaterowania nie stwarza możliwości przyjazdu na rekolekcje ze zwierzęciem domowym.
Tak. W programie rekolekcji przewidziany jest czas na spowiedź dla chętnych.
Tak. Rekolekcje przeznaczone są dla wszystkich małżeństw sakramentalnych wyrażających chęć uczestnictwa w nich, także dla małżeństw przeżywających aktualnie kryzys.
Tak. Rekolekcje przeznaczone są dla wszystkich małżeństw sakramentalnych wyrażających chęć uczestnictwa w nich, niezależnie od stopnia i sposobu przeżywania wiary.
Nie. Program Weekendu ukierunkowany jest na indywidualną pracę każdego małżeństwa. Żadne z małżeństw uczestniczących w rekolekcjach nie będzie proszone o dzielenie się swoimi prywatnymi sprawami. Szacunek dla prywatności, anonimowości oraz intymności jest jednym z fundamentów programu.
Nie. Szacunek dla prywatności, anonimowości oraz intymności jest jednym z fundamentów programu. Żadne informacje na temat małżeństw biorących udział w rekolekcjach nie będą ujawniane przez kapłana i małżeństwa prowadzących Weekend Małżeński.
Tak. Program zbudowany jest z myślą o wszystkich małżeństwach, także tych zgodnych. Dla takich małżeństw przeżycie Weekendu może stać się okazją do odnowienia i umocnienia wzajemnej miłości.
Tak, jeśli nie macie przeszkód do zawarcia związku sakramentalnego. Małżeństwa, które mają przeszkodę do zawarcia ślubu kościelnego, zaproszone są do uczestnictwa w rekolekcjach dla małżeństw niesakramentalnych, prowadzonych przez niektóre ośrodki. Informacje o rekolekcjach planowanych w innych ośrodkach, także o rekolekcjach dla małżeństw niesakramentalnych, umieszczone są na  stronie głównej Spotkań Małżeńskich.